Prádelna:pradelna@blankyt tel: 571 616 717

Úklid:info@blankyt.cz tel: 571 613 483
Více informací

Rizika domácího praní pracovních oděvůPokud si perete pracovní oděvy doma, měli byste zpozornět. Je pravda, že je to poměrně častou praxí, ale jistě jste si nikdy nepoložili otázku, jaký je rozdíl mezi slovy „čistý“, „hygienicky čistý“ a „dezinfikovaný“. Výzkum podle časopisu Informátor (01/2019) ukazuje, že v oblasti hygieny praní oděvů je jedna třetina respondentů nejistá, zda vyprala pracovní oděv správně. Tento problém se týká zejména pracovníků v kuchyni a zpracování potravin, dále pracovníků ve zdravotní péči, v péči o starší občany, týká se také farmaceutického sektoru a pracovníků úklidu. Nicméně kromě těchto rizikových skupin se to týká nás všech. Každý si sedá na sedadla v MHD, v restauraci, na úřadech atd.

Skutečnost je taková, že nejen pracovní oděvy mohou být snadným přenašečem infekčních nákaz. Ty na oděvu během dne ulpívají a vy si je poté donesete domů, pak je vyperete v pračce s ostatními oděvy vašich partnerů a dětí – právě zde mohou nastat vážné problémy.
Ze všech hygienických předpisů a standardů jednoznačně vyplývá, že domácnosti nemohou splnit požadavky na hygienické zásady během praní. Klíčem k úspěchu je správně nastavený program praní z pohledu času, teploty vody a chemie. Požadovaného výsledku můžeme docílit pouze za předpokladu, že:

  • Nastavíme teplotu praní vyšší než 90 °C s tím, že v bubnu pračky musí být dosaženo teploty alespoň 80 °C
  • Nastavíme dostatečně dlouhou dobu praní při vysoké teplotě
  • Použijeme správnou kombinaci a koncentraci detergentů
  • Bude dodrženo správné množství vody a textilu uvnitř bubnu pračky
  • Budeme s textilem po praní a sušení správně manipulovat

Bohužel v praxi není mnoho z těchto podmínek splněno. Pračky pro domácnosti mají během praní kolísavou teplotu vody a různou délku pracího cyklu, a nedosahují tudíž uspokojivých hygienických výsledků.

Pokud se obáváte, že postup praní vašich pracovních i osobních oděvů není správný, měli byste je svěřit do rukou odborníků v prádelnách a čistírnách. Průmyslové prací stroje jsou nastaveny předem tak, aby splňovaly hygienické standardy a uchovaly vaše oděvy svěží a opravdu zbavené nečistot a zdrojů nákaz. Jednou z metod, kterou využívá prádelna a čistírna Blankyt, je SOFTWASH XTREME CARE. Díky ní dosahuje skvělých výsledků a zákazníci se zde sjíždějí z celého okresu.

Mohlo by vás zajímat

Nahoru