Prádelna:pradelna@blankyt tel: 571 616 717

Úklid:info@blankyt.cz tel: 571 613 483
Více informací

Péče o oděvy ze specifických materiálůLeckteré oděvy zvládnete bez problémů vyprat doma sami, jiné vyžadují speciální péči. Jedná se většinou o oděvy ze specifických materiálů, často ne právě levných. Proto je vždy jistější využít profesionálních služeb a nic neriskovat.
 O jaké materiály a oděvy se v prádelně a čistírně Blankyt dokážeme postarat? Jaké jsou jejich vlastnosti a možné nástrahy s nimi spojené? Jak předcházet jejich zničení? To se dozvíte v následujících odstavcích.

 

Společenské a svatební oděvy mají jedno společné. Jsou vyrobeny z velmi choulostivých materiálů, které je možné čistit pouze ve specializovaných prádelnách. Takové oděvy je rovněž žádoucí nechat vyčistit před každým dlouhodobějším uložením do skříně, jelikož mnohé skvrny nejsou viditelné na první pohled a mohou se objevit až časem. Skvrny od tělového oleje, potu nebo třeba bublifuku mohou zoxidovat a projevit se jako světle hnědé či žluté skvrny, které se obtížně odstraňují. V tomto ohledu velmi pomůže, když nás při předávání oděvu budete informovat o původu skvrn.

 

Sportovní outdoorové oblečení je často ušito ze specifických membránových materiálů. Pokud vaše pračka nedisponuje programem „outdoor“ či „impregnace“ a vlastníte dražší oděv, dejte jej raději do čistírny. Pro praní outdoorového oblečení se využívá technologie mokrého čištění. Ta je založena na využití zvláštních enzymů s účinkem již při nízké teplotě praní, díky čemuž nedochází k porušení vláken. Oděv vám díky tomuto šetrnému zacházení vydrží mnohem déle, a navíc bude stále skvěle vypadat.
Dobře míněná rada: Zimní (ani jiné) sportovní oblečení neukládejte po sezóně do skříně bez vyčištění. Špína a sůl půjdou po půl roce vyčistit velmi těžce, nehledě na to, co může technická sůl během té doby s textilií udělat.

 

Kůže a kožešiny jsou přírodní materiály, které se v dnešní době často nahrazují materiály umělými. Kůže je díky svým vlastnostem velmi oblíbená a může se pochlubit například dlouhou životností. Je ovšem náchylnější k zamaštění, vlivu ovzduší, kyselost deště apod. Z tohoto důvodu je velmi důležité o tento materiál pravidelně pečovat. Čištění kůží je bohužel mnohdy problematické. Výrobci kožených oděvů využívají všemožné úpravy povrchu kůže, případně kůži barví. Ne vždy jsou takové povrchy pro čištění vhodné. Před výběrem nového kousku proto doporučujeme brát do úvahy nejen jeho vzhled, ale i možnostmi budoucí údržby. Pokud na sobě máte kožený oděv, měli byste být opatrní například při hře se svým psím parťákem. Psí sliny jsou totiž velmi těžko odstranitelné. Podobně je tomu také u starých skvrn od tuku.

 

Textilní MOTO oblečení je vyrobeno z membránových tkanin, a jeho údržba by proto měla být velmi šetrná. Nešetrné prací prostředky mohou narušit strukturu a pevnost vláken a oděv poničit. Proto naši zkušení zaměstnanci čistí tyto materiály technologií mokrého čištění – SoftWash Xtreme Care. Pro textilní MOTO oblečení také doporučujeme zvolit následnou impregnaci.

 

Pokud byste se rádi na něco zeptali, neváhejte nás kontaktovat. Poradíme vám s čímkoliv ohledně praní výše uvedených oděvů.

Mohlo by vás zajímat

Nahoru