Prádelna:pradelna@blankyt tel: 571 616 717

Úklid:info@blankyt.cz tel: 571 613 483
Více informací

10 RAD PRO PODZIMNÍ ÚKLID VE VAŠÍ DOMÁCNOSTIDny se krátí, slunečních paprsků ubývá, listí na stromech hraje hřejivými barvami a opadává - podzim je v plném proudu a brzy přijde zima. Než se tak stane, měli bychom v rámci úklidu domácnosti a venkovních prostor podniknout několik důležitých kroků. Sepsali jsme pro vás proto pár následujících tipů:

 

1) Udělejte pořádek ve vašem šatníku

Na začátku každé nové sezóny je dobré udělat očistu šatníku. Tato očista by měla mít dvě fáze. První, kdy protřídíte věci, které už opravdu nenosíte nebo jsou zničené a na další sezónu se použít nedají. Ty pak můžete věnovat jiným, kteří je potřebují, vhodit do kontejnerů na textil nebo třeba ze starých triček (100% bavlna) udělat hadry na úklid. Druhá část očisty spočívá v uložení sezónních věcí do krabic a tašek. V tomto případě byste měli letní oděvy dobře uschovat v uzavíratelném obalu a vytáhnout věci na zimu. Nejenže se tímto systémem šetří místo ve vašem šatníku, ale zároveň máte přehled o tom, které kousky zrovna máte. Před uložením letních oděvů je doporučujeme vyprat nebo vyčistit v čistírně.

 

2) Ukliďte pod nábytkem a na jiných špatně přístupných místech

Nejvíce prachu, který mimochodem stále dýcháme, zůstává za volnými prostorami postelí, skříní, pod pračkou nebo sušičkou, za topením a podobně. Pokud můžete, odsuňte je, vysajte a vytřete tyto záludné lapače prachu. Uvidíte a určitě ucítíte tu změnu.

 

3) Umyjte okna, vyperte záclony a závěsy

Evergreen v úklidu jsou samozřejmě čistá okna a voňavé záclony a závěsy. Právě tyto textilní okrasy v oknech pohlcují nejvíce prachu. Dokonce dvojnásob, protože zachytávají prach zvenku, když máte okna otevřená a potom vnitřní prach z bytu. Není nic lepšího než přijít do bytu, kde jsou čerstvě vyprané voňavé záclony a umytá okna. Svěží nádech čistoty provoní celý dům či byt.

 

4) Vyčistěte nebo otočte matraci

Kvalitní spánek je jednou z důležitých součástí spokojeného života. S přetočením hodinek na zimní čas přetočte i svou matraci na druhou stranu. Pokud je dlouho nečištěná, nezapomeňte matraci vyprášit nebo vložit do rukou odborníků, kteří jí dopřejí hloubkovou očistu za pomoci extrakční (mokré) metody čištění.

 

5) Vyčistěte a vyklepejte koberec

Koberce a předložky jsou stejnými lapači prachu jako závěsy a záclony. Kromě toho v jejich vláknech mohou ulpívat zbytky jídla, vlasy, chlupy od psích miláčků a jiná překvapení. Řádně koberce vyklepejte a vyprašte. Uvidíte, kolik nečistot v sobě skrývají. Stejně jako u matrací doporučujeme hloubkové čištění v rukou odborníků. Zvláště u koberců s vyšším vlasem nebo u koberců se specifickými nároky na údržbu.

 

TIP: Společnost Blankyt kromě klasického čištění koberců a čalounění nabízí ve svém portfoliu služeb i impregnaci. Impregnační látka je aplikována ve dvou směrech vlasu koberce, vždy proti sobě. Efekt vyčištění a svěžesti pak zůstává delší. Impregnace se doporučuje zejména tam, kde jsou koberce opravdu vytížené a jejich míra zašpinění je vysoká.

 

6) Vyčistěte žlaby a okapy

Úklid venkovních částí domu je před zimou také důležitý. Nezapomeňte během podzimních dní vyčistit okapy a žlaby od spadlých listů ze stromů. Ty ve velké míře ucpávají odtokové části a okapy a žlaby pak nefungují tak, jak by měly, což může způsobit škodu někde jinde.

 

7) Vyčistěte ventilátory, chlazení a klimatizace

Nechejte si odborníky vyčistit ventilátory a klimatizaci ve svém osobním automobilu, kanceláři nebo v domácnosti. I zde se usazuje spousta prachu, který během fungování těchto zařízení zpětně dýcháme. Vyhnete se tak nejrůznějším alergiím na prach, zarudnutí očí nebo nachlazení. Chlazení u ledniček nejsou výjimkou. Pokud chcete, aby vám lednice a mraznička dlouho vydržely, je nutná i péče o jejich nejdůležitější část – ventilátor.

 

8) Povolejte kominíka

Před prvním použitím vašeho krbu nebo kamínek nechejte profesionály zkontrolovat celé zařízení. Jednak proto, zda se některé části neporušily, ale zejména kvůli vyčištění komínu. Poté může romantika s praskajícím dřevem a krbem začít.

 

9) Zameťte/shrábněte listí

Zametání listí před domem nemusí být nutně nudná záležitost. Zapojte všechny členy rodiny a udělejte si v zametání a hrabání listí třeba závody nebo nahrabejte listí na hromadu a nechte si děti užívat skákání do měkkého. Tak hurá pro hrábě!

 

10) Umyjte a uložte zahradní nábytek

Nezapomeňte uložit a ochránit venkovní nábytek. Před uskladněním jej řádně umyjte a ujistěte se, že jej dáváte na bezpečné místo, kde vydrží celou zimu. Zabráníte tak poškození jako třeba prasknutí v mrazivých dnech nebo vzniku plísně v případě vlhka.

Mohlo by vás zajímat

Nahoru